С
циљем осигурања поузданости и сигурности у раду електроенергетског система БиХ
и побољшања квалитете испоручене електричне енергије компанија
"Електропренос-Електропријенос БиХ" а.д. Бањалука је 18.06.2026.
године потписала Уговор о кредитном аранжману са Европском банком за обнову и
развој (ЕБРД) за уградњу регулацијских пригушница у електроенергетски систем
БиХ. Вриједност кредитног аранжмана је 46 мил. ЕУР и служиће за набавку четири
регулацијске пригушнице инсталисане снаге 250
MVAr. Уградња регулацијских
пригушница планирана је на 400 kV напонском нивоу у ТС Бања Лука 6, ТС Мостар
4, ТС Тузла 4 и ТС Вишеград. Почетак и реализација пројекта је планирана у овој
и наредним годинама.
Пројекат
уградње регулацијских пригушница у износу од 90 мил. КМ је кроз планске
документе усвојен од стране Управе Компаније, Управног одбора и Скупштине
акционара, те одобрен од стране Државне регулаторне комисије за електричну
енергију.
Управа
Компаније изражава посебну захвалност Премијеру Владе Федерације БиХ госпоодину
Нермину Никшићу и Предсједнику Владе Републике Српске господину Сави Минићу као
и Управном одбору Компаније за подршку у имплементацији ове изузетно значајне
инвестиције у електроенергески сектор БиХ.
Уградњом
регулацијских пригушница подузеће се значајан корак у рјешавању проблема
високих напона који је присутан дужи низ година и један је од највећих проблема
са којим се сусреће електроенергетски систем БиХ. Довођењем напона у дозвољене
границе опрема у ТС и на делоководима више неће бити изложена високим напонима
који су доводили до напрезања изолације и смањења животног вијека опреме. Овај
пројекат ће омогућити већу и интеграцију обновљивих извора енергије у преносну
мрежу Босне и Херцеговине и смањити губитке активне снаге у преносној мрежи,
што ће резултирати и финансијским уштедама.